نیکل کادمیومباتری یو پی اس 100 آمپرنیکل کادمیومبرند سافت (Saft)ساخت فرانسهمدل MPX 12/100
باتری یوپی اس نیکلکادمیوم Saft MPX 12/100 با ظرفیت 12 ولت 100 آمپرساعت
- ولتاژ۱۲ ولت
- ظرفیت۱۰۰ آمپر ساعت
- نوعنیکل کادمیوم
- ترمینالM8
- ابعاد۲۶۰×۱۶۸×۲۱۲ میلیمتر
- ارسال سریع در تهران، ارسال به سراسر ایران
- گارانتی اصالت و تعویض
- مشاوره انتخاب و نصب رایگان
- شنبه تا پنجشنبه ۹ تا ۱۸
مشخصات فنی باتری یوپی اس نیکلکادمیوم Saft MPX 12/100 با ظرفیت 12 ولت 100 آمپرساعت
جدول کامل مشخصات (۱۹ مورد)
| ولتاژ | 12 ولت |
|---|---|
| کد مرجع | MPX 12/100 |
| نوع باتری | نیکلکادمیوم (Ni-Cd) |
| کشور سازنده | فرانسه |
| ولتاژ نامی | ۱۲ ولت |
| ظرفیت (C20) | ۱۰۰ آمپرساعت |
| ترمینال | ترمینال پیچدار M8 کرومنیکل |
| ولتاژ شارژ شناور | ۱۳٫۵–۱۳٫۸ ولت |
| ولتاژ شارژ سیکلی | ۱۴٫۴–۱۴٫۷ ولت |
| طول | ۲۶۰ میلیمتر |
| عرض | ۱۶۸ میلیمتر |
| ارتفاع | ۲۱۲ میلیمتر |
| وزن | ۲۳ کیلوگرم |
| دمای شارژ | −۲۰–+۵۰ °C |
| دمای دشارژ | −۳۰–+۵۵ °C |
| استاندارد | UL، IEC، CE |
| کاربرد | سیستمهای UPS، ایستگاههای مخابراتی، روشنایی اضطراری، راهاندازی ژنراتور دیزلی، ریل و حملونقل |
| عمر طراحی | ۱۰ سال (حالت شناور ۲۰–۲۵ °C) |
| گارانتی | ۱۲ ماه تعویض |
معرفی باتری یوپی اس نیکلکادمیوم Saft MPX 12/100 با ظرفیت 12 ولت 100 آمپرساعت
باتری Saft MPX 12/100، محصولی از برند فرانسوی Saft، از خانواده باتریهای نیکلکادمیوم مهرومومشده (Ni‑Cd VRLA) است که بهواسطه ترکیب منحصربهفرد دوام چرخهای بالا، مقاومت دمایی وسیع و قابلیت ارائه جریانهای لحظهای قوی، بهعنوان یکی از گزینههای ایدهآل برای پشتیبانی خطِ برق در سیستمهای UPS، مراکز مخابراتی، دیتاسنترها و تجهیزات اضطراری شناخته میشود.
ساختار و فناوری
- فناوری VRLA (Valve Regulated Lead‑Acid) با الکترولیت ژلی، امکان کار بدون نیاز به سرویس مایع یا افزودن آب مقطر را فراهم میکند.
- صفحات آلیاژی Ni‑Cd با پوشش متخلخل، عمر چرخهای طراحی فراتر از ۱۲۰۰ سیکل با عمق تخلیه (DoD) تا ۸۰٪ را تضمین میکنند.
- پوسته ABS ضدحریق با استاندارد UL94‑V0 و پوشش مقاوم در برابر UV از باتری در برابر ضربه، لرزش و تابش نور خورشید محافظت میکند.
مشخصات فنی کلیدی
| ویژگی | مقدار |
|---|---|
| ولتاژ اسمی | 12 ولت |
| ظرفیت ۲0‑ساعته | 100 آمپرساعت |
| جریان دشارژ لحظهای (5s) | 500 آمپر |
| عمق تخلیه قابل تحمل | تا 80٪ |
| ابعاد (طول × عرض × ارتفاع) | 260 × 168 × 212 میلیمتر |
| وزن | 23 کیلوگرم |
| نوع ترمینال | پیچدار M8 کروم‑نیکل |
| دامنه دمای کار شارژ | −20°C تا +50°C |
| دامنه دمای کار دشارژ | −30°C تا +55°C |
| راندمان شارژ–دشارژ | بیش از 92٪ |
| استانداردها | UL, IEC, CE |
| عمر طراحی | 10 سال در دمای ۲۰–۲۵°C (float mode) |
| کشور سازنده | فرانسه |
| گارانتی | ۱۲ ماه تعویض بیقیدوشرط |
کاربریها و کاربردهای اصلی
باتری Saft MPX 12/100 بهدلیل طراحی Deep‑Cycle و توانایی تحمل دشارژهای عمیق، در موارد زیر بهکار گرفته میشود:
- سیستمهای UPS مراکز داده برای تضمین پایداری سرورها و تجهیزات شبکه
- ایستگاههای مخابراتی جهت حفظ اتصال خطوط ارتباطی در زمان قطعی برق
- روشنایی اضطراری در بیمارستانها و ساختمانهای عمومی
- موتورهای اضطراری و ژنراتورهای دیزلی برای تأمین جریان راهاندازی
- کاربردهای ریلی و حملونقل بهدلیل مقاومت در برابر لرزش و دمای سخت محیطی
نصب و راهاندازی
برای نصب Saft MPX 12/100، باتری را روی سطح صاف و خشک قرار دهید و از اتصال محکم کابلها به ترمینالهای M8 با گشتاور ۱.۰–۱.۲ N·m اطمینان حاصل کنید. شارژ اولیه باید با شارژر سهمرحلهای انجام شود؛ ابتدا Bulk با ولتاژ 14.4–14.7V تا رسیدن جریان به 0.1C، سپس Absorption تا ثبات ولتاژ و در نهایت Float با 13.5–13.8V برای نگهداری. پس از راهاندازی، یک بار در ۲۴ ساعت نخست ولتاژ و جریان شناور را بررسی کنید تا از صحت عملکرد سیستم مطمئن شوید. نصب در کابینتهای استاندارد UPS یا رکهای مخابراتی با فضای کافی برای تهویه و دسترسی آسان به ترمینالها، بهترین شرایط کارکرد و ایمنی را فراهم میکند.
نگهداری و سرویس
نگهداری باتری Saft MPX 12/100 بسیار ساده است و نیازی به افزودن مایعات یا رسیدگی روزمره ندارد؛ کافی است هر سه ماه یکبار ولتاژ و جریان شناور را اندازهگیری کنید و در صورت مشاهده افت ظرفیت بیش از ۱۰٪ یک شارژ تعمیراتی با جریان 0.1C انجام دهید. برای جلوگیری از خوردگی، ترمینالهای کرومنیکل را تمیز و با اسپری محافظ پوشش دهید و هنگام انبارداری، باتری را در شارژ ۹۰–۱۰۰٪ و دمای ۲۰–۲۵°C نگه دارید تا افت ماهانه ظرفیت کمتر از ۳٪ باقی بماند. با رعایت این روال ساده، عمر مفید و پایداری عملکرد باتری در طول سالها تضمین خواهد شد.
مزایا و نقاط تمایز
باتری Saft MPX 12/100 با ساختار مهرومومشده نی‑کادمیوم، نگهداری مایعات را بهکلی حذف کرده و با راندمان بالا در چرخههای شارژ–دشارژ بیش از ۹۲٪، هزینههای انرژی و سرویس را به حداقل میرساند. عمر طراحی فراتر از ۱۲۰۰ سیکل در عمق تخلیه ۸۰٪ و مقاومت وسیع حرارتی از −۳۰°C تا +۵۵°C اطمینان میدهد حتی در شرایط محیطی دشوار، بدون افت محسوس عملکرد ادامه میدهد. پوستهی ABS ضدحریق UL94‑V0 و ترمینالهای کرومنیکل با خوردگی کم، امنیت و استحکام مکانیکی مورد نیاز برای نصب در کابینتهای UPS، دیتاسنترها و ایستگاههای مخابراتی را فراهم میآورد.
مدل UPS یا عکس باتری قدیمی را بفرستید؛ ابعاد، ترمینال و آمپر را برایتان تطبیق میدهیم.
جایگزینهای همسایز برای MPX 12/100
مقایسه ›همان ولتاژ و آمپر و ابعاد تا ۵ میلیمتر اختلاف؛ قبل از تعویض، نوع ترمینال را هم تطبیق دهید. ابعاد این مدل: 260×168×212 میلیمتر.
باتری یو پی اس Narada مدل AG12v100S با ظرفیت ۱۲ ولت ۱۰۰ آمپرساعت Polymer Gel
۱۰۰ آمپر۱۲ ولتژل
باتری یو پی اس ۱۲ ولت ۱۰۰ آمپر تلکو پاور (Front-Terminal)
۱۰۰ آمپر۱۲ ولتسیلد اسید (AGM)
باتری یو پی اس ۱۲ ولت ۱۰۰ آمپر تلکو پاور (Deep-Cycle)
۱۰۰ آمپر۱۲ ولتسیلد اسید (AGM)
باتری یو پی اس نیان باتری خاوران ۱۲ ولت ۱۰۰ آمپر (M8)
۱۰۰ آمپر۱۲ ولتسیلد اسید (AGM)
مدلهای مشابه ۱۰۰ آمپر
همه ›باتری یو پی اس فیام مدل FG121000 با ظرفیت 12 ولت 100 آمپرساعت
۱۰۰ آمپر۱۲ ولتسیلد اسید (AGM)
باتری یو پی اس یوفو ۱۲ ولت ۱۰۰ آمپر (UFO 12AP-100 12V 100Ah)
۱۰۰ آمپر۱۲ ولتسیلد اسید (AGM)
باتری یو پی اس هیتاچی شیمی مدل Ni‑Cd 12V100Ah با ظرفیت 12 ولت 100 آمپرساعت
۱۰۰ آمپر۱۲ ولتنیکل کادمیوم
باتری یوپیاس Universal مدل UB30H با ظرفیت 12 ولت 100 آمپرساعت
۱۰۰ آمپر۱۲ ولتسیلد اسید (AGM)
باتری لیتیومی ECO-WORTHY مدل 48V 100Ah؛ قلب تپنده تابلو برق صنعتی
۱۰۰ آمپر۴۸ ولتلیتیوم
دیگر محصولات سافت (Saft)
همه ›باتری یو پی اس نیکلکادمیوم Saft MSX 12/80 با ظرفیت 12 ولت 80 آمپرساعت
۸۰ آمپر۱۲ ولتنیکل کادمیوم
باتری یو پی اس Saft مدل MPX 12/100 با ظرفیت 12 ولت 100 آمپرساعت
۱۰۰ آمپر۱۲ ولتنیکل کادمیوم
سوالات متداول باتری یوپی اس نیکلکادمیوم Saft MPX 12/100 با ظرفیت 12 ولت 100 آمپرساعت
چه فناوریای در این باتری به کار رفته است؟
این باتری از فناوری Ni‑Cd مهرومومشده (VRLA) بهره میبرد.
چه عمری برای چرخههای شارژ–دشارژ دارد؟
عمر طراحی آن بیش از ۱۰۰۰ سیکل با عمق تخلیه تا ۸۰٪ است.
آیا نیاز به نگهداری دورهای دارد؟
خیر، به دلیل ساختار مهرومومشده نیاز به افزودن آب یا سرویس مایع ندارد.
در چه بازه دمایی کار میکند؟
دمای کار شارژ از −۲۰°C تا +۵۰°C و دشارژ از −۳۰°C تا +۵۵°C است.
جریان دشارژ لحظهای چقدر است؟
حدود 500 آمپر برای 5 ثانیه (شرح دقیق در دیتاشیت).
ظرفیت واقعی در دمای پایین چقدر کاهش مییابد؟
تا −۲۰°C افت ظرفیت کمتر از ۲۰٪ است.
آیا ترمینالهای آن استاندارد هستند؟
بله، ترمینالهای پیچدار M8 مطابق استاندارد IEC است.
میتوان آن را در کابینتهای UPS نصب کرد؟
بله، بدنه ABS مقاوم به UL94‑V0 امکان نصب در فضای بسته را میدهد.
چه نوع شارژری برای آن مناسب است؟
شارژر سهمرحلهای Bulk–Absorption–Float با ولتاژ Bulk 14.4–14.7V و Float 13.5–13.8V.
آیا مناسب مراکز مخابراتی است؟
بله، طراحی ویژه برای پشتیبانی از ایستگاههای مخابراتی دارد.
آیا برای راهاندازی دیزل ژنراتور قابلاستفاده است؟
بله، قابلیت ارائه جریان لحظهای بالا آن را برای راهاندازی موتور مناسب میکند.
عمر ذخیرهسازی در شرایط ایدهآل چقدر است؟
تا ۱۲ ماه بدون شارژ مجدد با افت ظرفیت ماهانه زیر ۳٪.
چه استانداردهایی را پاس میکند؟
UL, IEC, CE.
در چه صنایعی بیش از همه کاربرد دارد؟
مخابرات، دیتاسنترها، روشنایی اضطراری و حملونقل ریلی.
کاربردهای اصلی آن چیست؟
پشتیبانگیری سرورها، ایستگاههای مخابراتی، روشنایی اضطراری و راهاندازی موتور.
آیا ضرر محیطی دارد؟
حاوی فلزات سنگین است، اما در چرخه بازیافت صنعتی قابل بازیافت است.
در چه ارتفاعی عملکرد مطلوب دارد؟
تا 2000 متر بدون افت عملکرد قابلتوجه.
چه تضمینی برای اصل بودن کالا وجود دارد؟
تمام محصولات Saft دارای برچسب اصالت و شماره سریال کارخانه هستند.
در کدام نمایندگیها قابلدسترسی است؟
نمایندگیهای رسمی Saft در سراسر ایران و جهان.
نحوه حملونقل چگونه است؟
با بستهبندی استاندارد ضدضربه و ایمن برای حمل هوایی و زمینی.
قیمت آن تحت تأثیر چه عواملی است؟
نوسانات نرخ ارز، هزینه حمل و موجودی انبار.
آیا مدل مشابه با ظرفیت بالاتر وجود دارد؟
بله، سری MSX دارای مدلهای 12/150 و 12/200 نیز هست.
آیا میتوان آن را سری کرد؟
بله، امکان اتصال موازی و سری تا ولتاژ و ظرفیت دلخواه وجود دارد.
شرایط انبارداری چگونه است؟
در دمای 20–25°C و شارژ ۹۰–۱۰۰٪ نگهداری شود.
روش دفع در پایان عمر چیست؟
تحویل به مراکز بازیافت باتریهای صنعتی.
چطور از آببندی مطمئن شویم؟
ساختار ژل داخلی و مهروموم ABS تضمینکننده عدم نشتی است.
چه پیشنهادی برای افزایش طول عمر دارید؟
شارژ تعمیراتی هر ۶ ماه یکبار با جریان 0.1C (~10A).
آیا در کاربردهای پزشکی مجاز است؟
بله، استانداردهای محیط عملیاتی بالینی را پاس میکند.
نظارت بر وضعیت چگونه انجام میشود؟
با مانیتورینگ ولتاژ و جریان شناور در آنالوگ یا دیجیتال.